Sel baskını & Su baskını ardından otomobillerde yapılması gerekenler, onarımı, bakımı, dikkat edilmesi gerekenler

Türkiye’ de son dönemde meydana gelen yoğun yağış ve buna bağlı olarak sel baskınları hayatımızı zor duruma getirebilmektedir. Yoğun yağışlar sonucunda özellikle de şehir içinde oluşan su baskınları araçlarımızda çeşitli hasarlara yol açabilmektedir. Makalemizin devamında sel baskını veya su baskınlarında araç onarımı ve bakımı hakkında konu başlıklarını inceleyebilirsiniz.

Motor ve yakıt deposu kontrolleri

Sel veya su baskınlarında ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta motor olmalıdır. Motor içerisine girebilecek su motor yüzeyinin tamamen işlevini yitirir hale gelmesini sağlar. Motor içerisine su hava filtresi içerisinde hava emme kanalı aracılığıyla girebilir. Motorun içerisine suyun girdiğinden haberiniz olmadan aracınızda marş yaptığınızda motor büyük hasar alacaktır. Bu nedenle de bu tür su veya sel basınları ardından aracınızı çalıştırmamanız önerilmektedir. İlk olarak hava filtresi üzerinden motorun su alıp almadığı kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Yoğun su baskınları sonucunda araç su altında uzun süreli kaldıysa yakıt sistemine su girmesi oldukça büyük bir ihtimaldir. Bu durumda yapmanız gereken aracınızı çalıştırmamanız ve yakıt deposunu tamamen boşaltarak yakıt ile doldurmanız gerekmektedir. Su giren yakıt deposu ile araç çalıştırmanız durumda motor tam performans vermez ve belirli bir süre sonra motor kendi kapatabilir. Ve buna bağlı olarak motor işlevini yitirebilir.

Araç elektrik sistemi kontrolleri

Su altında kalan araçta yapılması gereken bir diğer kontrol de akü bağlantılarıdır. Araç marş yapılmada önce akü kutup başları sökülüp, takılmalıdır.

Araç elektrik sistemi sus altında kalması en büyük hasarın oluşmasına sebep olacaktır. Bu nedenle araç beyni, sigorta gibi noktaları ayrıntılı şekilde incelemeniz gerekmektedir. Elektrik sistemleri üzerinde oluşacak kısa devrelerin kontrolleri mutlaka yapılmalıdır.Uzun süreli olarak su altında kalan araçlarda korozyon sorunları baş gösterebilir. Bu da elektrik sisteminde ciddi sorunlar anlamına gelmektedir.

Filtre, buji kontrolleri

Aracınızda yağ, yakıt ve hava filtreleri herhangi bir su altında kalması durumda yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca ateşleme sistemi yani bujilerin kontrolleri yapılmalı gerekiyorsa değiştirilmesi gerekmektedir.

Son olarak aracınızda fren sistemleri kontrolleri de mutlaka önerilmektedir. Su altında kalan araçlarda fren performansı düşüşü oldukça olağan bir durumdur. Bunun nedeni fren hidroliğinin işlevini yerine getiremez hale gelmesidir. Aracın ne kadar çalışması ve hareket etmesi önemliyse bir o kadar da durması önemlidir. Bu anlamda fren sistemlerini de gözden geçirmelisiniz.

Yukarıda ki kontrollerin tamamını gerçekleştirerek aracınızda marş yapabilirsiniz. Sel veya su baskınların da mutlaka dikkat edilmesi gereken bu öneriler aracınızda daha büyük maliyetlerin oluşmaması için önemlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir