Silindir Kapak Contası nedir, ne işe yarar, tamiri, değişimi hakkında bilgi

Silindir Kapak Contası nedir

Motor için önemli parçalar arasında yer alan silindir kapak contası hakkında bilinmesi gerekenler, nedir, ne işe yarar gibi birçok başlığı makalemizde inceleyeceğiz. Aracımızın kalbi olan motorun korunması için gerekli bir parça olan silindir kapak contası motor içerisine veya dışarısına su, yağ ve istenmeyen cisimlerin sızmasını engellemek amacıyla kullanılır.

Motor bakımları sırasında mutlaka kontrol edimesi gereken silindir contası zamanla yıpranır ve görevini yapamaz hale gelir. Görevini yitiren bu parçanın değişimi gerekli sürelerde yapılmadığı taktirde aracınızın büyük maddi zarara girebilirsiniz. Motor yüzeyinde sızmalar, nemlilik gözünüze çarptığında mutlaka gerekli bakımların ustalar veya yetkili servislerde yapılması gerekmektedir.

Silindir Kapak Contası nedir, ne işe yarar, tamiri, değişimi hakkında bilgi

Motor silindir içerisinde yüksek basınç sağlar bu noktada motorun etrafını saran silindir kapak contası motor içerisinden herhangi bir sızmanın engellenmesini sağlar. Eğer aracınız mevcut silindir contası görevini yapamaz hale gelmişse aracınız performanstan düşer. Sağlıklı hava yakıt karşımı yapamaz. Aracınızı bu şekilde kullanmaya devam ettiğiniz taktirde belirli bir süre sonra tekrar motor yaptırmanız gerekebilir. Silindir kapak contaları oldukça uygun fiyatlardan değişimi yapılabilecek motor sağlığı için önemlidir. Daha önceden tedbirinizi alarak büyük masrafları bu şekilde giderebilirsiniz.

Kısacası motor içerisinde oluşan hava ve yakıt karışımının dışarı sızmasını engelleyen bu parça hasarlı olduğu taktirde aracınız sağlıklı çalışmayacaktır. Aşırı yakıt tüketimi olacaktır. Bu şekilde uzun kullanımda motorunuz tamamı ile hasar görecektir ve bu da maddi olarak bütçenizi bir hayli zorlayabilir. Mutlaka aracınız için gerekli periyodik bakımlarda silindir kapak contasının yağ, su gibi sızıntılarının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Halk arasında terleme olarak da bilinen motor etrafında nemlilik görünümü aracınızın silindir kapak contasında sızdırmanın olduğu gösterir.

Silindir kapak contası hakkında görüş, soru, şikayetlerinizi yorumlarınız ile bizlere iletebilir sayfamızda paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir