Silindir kapak contası yanarsa ne olur, nasıl anlaşılır, çözümü

Motor ile blok arasında oldukça önemli parçalardan olan silindir kapak contası yanması durumunda başınıza gelebilecek olası sorunlar, silindir kapak contası sorunu nasıl anlaşılır, silindir kapak contası çözümü nasıl yapılır gibi konu başlıklarını makalemizde inceledik. İşte ayrıntılar ile silindir kapak contası…

Silindir kapak contası nedir, ne işe yarar, arızası nasıl anlaşılır

Silindir kapak contasının görevi oldukça basit olmasına rağmen motor bloğu için hayati bir öneme sahiptir. Motor bloğu ile silindir arasında bulunan dışardan ve içerden herhangi bir parçanın temas etmemesine yarayan silindir kapak contası bazı durumlarda hasar alarak görevini yapamaz hale gelebilir. Genel olarak motor içerisinde yani yanmada oluşan gaz, su, motor yağı gibi bileşenlerin dışarı çıkmasını engelleyen conta görevini yapamazsa motor bloğu içinde yanma düzgün bir şekilde gerçekleşmez ve performansı engeller. Bunun dışında dışarı sızdırma yapacağı için yağ, su gibi bileşenlerde azaltma sorunu karşımıza çıkacaktır.

Silindir kapak contası yanarsa ne olur, nasıl anlaşılır, çözümü

Genel olarak arıza yapan yapan contaların temel sebebi soğutma sisteminde arıza bulunan araçların aşırı hararet yaparak silindir kapak contasını eritmesi ve görevini yerine getiremez hale gelmesini sağlar. Bu durumda su ile yağ karışır ve aracımızda motor belirli bir süre sonra arıza çıkarabilir. Bu durumda yağ, su ile karıştığı için işlevini kaybeder ve motor yüzeyine su zarar verir. Buna bağlı olarak yanma odasında ki düzensizlik sonucunda egzozdan aşırı beyaz duman çıkar. Yağ yakma sonucunda da egzozdan mavi duman çıkar, bu tür gözlemlere siz de aracınızda sahipseniz hiç vakit kaybetmeden mutlaka ilgili ustanıza başvurmanız gerekmektedir. Aksi taktirde bu şekilde kullanım belirli bir süre sonra motorun kendini kitlemesine ve olağandan daha büyük masrafların meydana gelmesine sebep olabilir.

Silindir kapak conta yanması hakkında görüşlerinizi, sorularınızı, şikayetlerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir