Soğuk havalarda araç nasıl çalıştırılır, neden zor çalışır, geç çalışma sorunu ve çözümü

Soğuk havalarda aracım neden zorlanarak çalışır?

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte sabahları ilk marşı yaparken araç sahipleri genel olarak bir geç çalışma şikayetinde bulunmaktadır. Aracınız soğuk havalarda farklı bir etki altına girmiş olması nedeni ile geç çalışma sorununu tetikleyebilir. Eğer aracınızın kışlık bakımları yapmış bulunuyorsanız ve buna rağmen aracınız sürekli bu problem ile karşılaşıyorsa ilk olarak sorunu teşhis etmeniz gerekmektedir. Aracınız sadece kış mevsiminde bu olayı yapıyor ve yazın herhangi geç çalışma sorunu çıkarmıyorsa soğuğun geç çalışmayı tetiklediği rahatlıkla söylenebilir.

Soğuk hava sadece aracınızın geç çalışmasını değil performans ve konforunu da çeşitli nedenlerle etkileyebilmektedir. Soğuk havalarda aracın geç çalışması genel olarak yakıt deposundan yakıtın geç buharlaşmasından meydana gelmektedir. Bujiye yoğun olarak istenilen şekilde gelmeyen benzin yakılamaz ve ateşleme olmaz bu da aracınızın marş basmama sorunu teşkil edebilir. Bunun yanı sıra motor iç aksamlarında yağın yoğunlaşmış olması da bunu etkileyebilmektedir. Veya bir başka neden olarak da akünün soğuk nedeni ile donması olabilmektedir.

Bu tür problemleri bir nevi olsun azaltabilmek için aracınızı kışlık bakıma sokmanız gerekmektedir. Kışlık bakımda akü kontrolleri, kışın tercih edilen kalınlıkta motor yağı seçilebilir. Bunun yanı sıra periyodik bir takım kontroller kış mevsimi öncesi yapılması gereken temel noktalardır. Bunun yanı sıra aracınız için check up yapılarak herhangi bir arıza ile karşılaşmasını engelleyecek önlemlerin alınması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra sizin de aracınız iççin kış mevsiminde yapabileceğiniz şeyler düzenli olarak aracınızı günlük rölantide 5 dakika kadar çalıştırmanız imkanınız var ise belirli bir mesafe kat etmeniz önerilmektedir. Bunun yanı sıra düzenli yağ kontrolleri, antifriz kontrolleri bunun temel taşları arasındadır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir