Start Stop akü nedir, farkı, şarj edilir mi, fiyatları, ömrü ne kadar

Start Stop akü incelemesi

Start Stop kullanan araçların yaygınlaşması ile birlikte sıkça sürücüler tarafından sorulan start stop aküleri çalışma sistemi, nedir, ömrü ne kadardır, şarj edilebilir mi, standart aküler ile farkı, piyasada ki fiyatları hakkında detaylı incelemeye makalemizde yer verdik ve sizin için cevap aradık…

Yeni nesil otomobil teknolojisi ile karşımıza çıkan start stop aküsü aracın yoğun trafiklerde dur kalk yaparken aracın fazla yakıt yakmaması için motoru kapatıp hareket halinde açmasıdır. Araç içerisinde ek bir akü ile takviye edilen buna da start stop aküsü denilen bu sistem kullanıcıların tercihine göre kapatılabilir, açılabilir. Şehir içi araç kullanımında yakıt tasarrufu ve çevreye salınan egzoz emisyon değerlerini azaltan bu sistem rölanti de çalışan aracın kontak kapatmasını sağlayan bir sistemdir.

Start stop aküsünün diğerlerinden farkı nedir?

Standart olarak kullanılan araç akülerinin ömrü start stop akülerin ömrüne göre daha uzun olması aralarında ki temel farklılıklar olarak gösterebiliriz. Start stop aküsü sürekli olarak dur kalklarda işlemini gerçekleştirmesi ile diğer aküye göre daha fazla mesai yapar ve bu da kullanım süresini diğer aküye göre daha da azaltır. Ayrıca start stop aküleri kendi içerisinde geliştirilmiş teknolojik altyapıya ve kısa süreli şarj kapasitesine sahiptir.

Start stop aküleri özellikle daha erken şekilde boşalması ile kullanıcıları tarafından şikayetler gelmektedir. Ömrü bu anlamda kısa olan bu tür akü sistemleri düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerekli bakımları yaptırılmalıdır. Start Stop aküsü boşalması ile aracın elektronik aksamları da zarar görebilmektedir. Bu nedenle düzenli kontrol gerekmektedir.

Start stop akü fiyatları

Start stop aküleri genel itibari ile gelişmiş teknolojiye sahiptir. Bu nedenle standart araç akülerine göre daha pahalı olarak gösterilebilir. Start stop akülerinin marka ve kalitesine göre değişen fiyat farklılıkları bulunmaktadır.

Start stop akü fiyatları genel itibariyle 500 TL ile 1.300 TL arasında değişen fiyatlarla karşımıza çıkmaktadır. Start stop akü arızalarında yetkili servis veya herhangi bir ustada yenisi ile değiştirilmesi önerilmektedir. Tamir gören start stop aküleri tekrar bozulacak ve ek masraf olacaktır.

Genel olarak aracınızın çıkış yetkili servislerinde aracınıza uygun model ve donanımlarda start stop akülerinizin değişimini ve gerekli bakımlarını yaptırabilirsiniz. Start stop aküsü hakkında merak ettikleriniz görüş, öneri ve şikayetlerinizi otomobilrehber.com sayfalarımızdan yorumlarınız ile gönderebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir