Start – Stop sistemi özellikleri, ne işe yarar, çalışma şekli, fayda ve zararları, fiyatları

Start – Stop sistemi İncelemesi

 Yeni nesil otomobil teknolojilerinden birisi olan Start Stop sistemi hakkında kafanızda ki sorun işaretlerini cevaplamak detaylı bir inceleme gerçekleştirdik. Start Stop sistemi özellikleri, ne işe yarar, nasıl çalışır, sonradan taktırılır mı, fiyatları gibi birçok soruya bu makalemizde cevap aradık.

Start – Stop sistemi nedir, özellikleri

Yaşadığınız şehirde yoğun bir trafik var ve siz bundan oldukça sıkıldıysanız ve sürekli yakıt konusunda sorun yaşıyorsanız bu sistem tam size göre. Start stop sistemi temel olarak aracınız trafikte veya herhangi bir yerde durur halde bekliyorsa aracınızın çalışmasını engeller buda yakıt tasarrufu diyebiliriz. Özellikle de çok yoğun trafiklerde belirli artılara sahiptir. Yakıt tasarrufu için geliştirilen bu sistem aynı zamanda aracınızdan çevreye salınan zararlı gazların azaltılmasını da sağlar. Çevre dostu bir sistem olarak da gösterebileceğimiz Start Stop sistemi günümüzde yeni nesil otomobillerde tercih edilmektedir.

Start Stop sisteminin insanlar tarafından ön yargılı olunduğu bir noktada sürekli olarak marş yapması nedeni ile marş motoruna herhangi bir zarar verip vermediği konusunda soru işaretleri bulunmaktadır. Marş motorunun ömrünü kısalttığı gibi birçok bakış açısı olduğu bu sistemde kesinlikle yanlış bir görüştür. Eski tip marş motorları kullanılmayan bu sistemde Start Stop sisteminin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni marş motoru sistemi üretilmiştir. Yeni nesil marş sistemlerinde eski sisteme göre daha gelişmiş özellikler bulunmaktadır. Eski sistemde tek tip şarj sistemi var iken yeni nesil marş motorlarında çift sistem bulunmaktadır. Hem şarj hem de aracın kısa sürede çalışmasını sağlayan bir dinamo sistemi bulunmaktadır. Bu nedenle bu tür görüşler kesinlikle yanlıştır.

Start Stop sitemi montaj, fiyatları, sonradan eklenebilir mi?

Yeni nesil otomobillerde genellikle opsiyonel olarak üretilen bu sistem karşısında belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Mevcut aracınıza bu sistemi sonradan monte ettirmek isterseniz belirli sorunlar ile karşılaşmanız gerekmektedir. Start stop sistemi ile birlikte marş motoru sistemi de değişmesi gerekmektedir. Ancak sadece Start stop sistemini monte ettirip marş motorunu değiştirmediğiniz zaman aracınızda kısa süreli olarak kullanabileceğiniz bu döngüde belirli bir süre sonra çeşitli sorunlarla karşılaşmanız gerekecektir. Bu nedenle Start stop özelliği bulunmayan araçlarda sonradan montaj pek fazla önerilmemektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir