Tiptronik vites nedir, nasıl kullanılır

Tiptronik vites inceleme

Günümüz şanzıman türleri arasında adını sıkça duyduğumuz  tiptronik vites çeşitleri genel olarak aynı anda birçok şanzıman tipi özelliğini kullanmasıdır. Kullanıcılarına farklı deneyimleri bir arada sunan Tiptronik vites çeşidi ile manuel ve otomatik vites özelliklerini tek bir şanzıman üzerinde kullanabilirsiniz. 1989 yılında ilk olarak kullanılan tiptronik vitesler günümüze kadar gelişmiş özellikleri ile gelmiş ve kullanıcılar tarafından memnuniyet kazanmıştır.

İlk üretimi Porshe markası ile yapılan tiptronik vitesler kullanışlı yapısı ile günümüze kadar gelişmiş özellikleri gelmiş ve kullanılan bir şanzımandır. Özel bir sistem üzerinde kullanılan tiptronik viteslerde manuel kullanım için vites kolunu markada markaya değişen konuma getirerek kullanabilirsiniz. Manuel kullanımlar vites kutusu üzerine yerleştirilmiş kollar ile gerçekleştirilmektedir. Artı ve eksi kollardan vites küçültürken eksiye, vites büyültürken ise artı kolunu kullanarak vites geçişlerini manuel şekilde yapabilirsiniz. Spor araçlarda yoğun olarak görebileceğiniz bu şanzımanlar günümüzde bütün markalarda genellikle opsiyon olarak sunulmaktadır. Kolay ve karakteristik kullanımı ile daha agresif bir kullanım için manuel seçenek ile otomatik vites seçeneğini bir arada sunan bu şanzıman çeşidini birçok araç firması kullanıcısı olarak tercih edebilirsiniz.

Tiptronik şanzmanlar genel olarak konfor odaklı olmakla birlikte kullanıcı tercihine göre sportif kullanım seçeneği de sunan gelişmiş çeşittir. Günümüzde farklı markalar altında farklı isimler ile üretilen tiptronik viteslerin temel işlevi aynı olarak gerçekleşmektedir. Gelişmiş otomobil teknolojileri ile daha ileri seviyede bir kullanıcı deneyimi yaşayabileceğiniz tiptronik vitesler hakkında soru, görüş ve şikayetlerinizi bizler ile aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir