Tork değeri nedir, ne anlama gelir, ne işe yarar, beygir gücü nedir?

Tork değeri nedir, hakkında bilgi

Birçok araç kullanıcısının mutlaka duymuş olduğu bir kavram olan tork değeri nedir, ne anlama gelir, beygir gücü hakkında bilgi gibi başlıklarla bu makalemizde inceleyeceğiz…

Benzinli ve Dizel araçlarda Tork değerleri nedir, hangisi daha iyi tork değerine sahip?

Tork genel itibari ile motorun saniyede elde etmiş olduğu güç anlamına gelmektedir. Motorun hacmine güre değişen farklı tork değerleri motor içinde ki krank milinin saniyede yapmış olduğu dönüşün beygir gücüne yansımasıdır. Krank mili ne kadar hızlı dönerse aracın çekişi gücü o kadar kuvvetlidir. Aracın hızlanması ve ivme kazanmasını belirleyen tork değeri her araca farklılık göstermektedir.

Tork değeri olarak çıkan güç motordan tekerlere aktarılan kuvvet ile ortaya çıkar. Bir aracın yokuş yukarı performansı ne kadar iyiyse o kadar tork değerinin iyi olduğu ve bu gücü motor torkundan aldığı söylenebilmektedir.

Tork değeri nedir, ne anlama gelir, ne işe yarar, beygir gücü nedir?

Tork değeri genel olarak dizel motorlarda daha yüksek olduğu bilinmektedir. Dizel araçlarda ki piston aralığı daha uzun olması benzinli motorlara göre daha yüksek güç ve az yakıt tüketimi olarak tork değerlerine etkisi bulunmaktadır.

Tork değeri ve beygir gücü arasındaki farklar genel itibari ile çekiş kuvveti ve hızlanma değeri olarak birbirinden ayrılabilmektedir. Beygir gücü belirlenirken standart olarak belirlenen 75 kg ağırlığının bir saniye içerisinde kat etmiş olduğu mesafenin belirlenmesi ile oluşmaktadır. Tork aracın çekiş kuvvetini belirleyen kelime olarak, beygir gücü ise aracın hızlanmasını sağlayan gücün değerlendirilmesidir.

Konu hakkında görüş, öneri ve şikayetlerinizi bizlere yorumlarınız ile gönderebilir ve sitemizde yayınlayarak destek olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir