Triger kayışı nedir, koparsa ne olur, değişimi nasıl yapılır, ne işe yarar

Triger kayışı inceleme

Triger kayışı aracınız için oldukça hayati bir parçadır. Belirli periyotlarda mutlaka kontrol edilmesi ve gerekirse değişilmesi gereken bu parça aksi taktirde aracınızda motorda maddi olarak büyük masraflara yol açabilir. Aracınız için oldukça önemli bir parça olan triger kayışı hakkında bilgi, inceleme, nedir, ne işe yarar, koparsa ne olur, değişimi nasıl yapılır gibi sorulara makalemizde cevap arayacağız.

Triger kayışı nedir, hakkında bilgi

Triger kayışı aracınız motor dışında bulunan oldukça önemli bir parçadır. Motor devir daim zamanlayıcısı olarak ifade edebileceğimiz triger kayışı ürün olarak kauçuk, çelik tel, kumaş kuşak temelli ürünlerden oluşturulan bir yapıdır. Farklı modellerde ki araçlarda değişimi ve kullanım şartları farklı olsa da genellikle. 50 bin km, 100 bin km, 150 bin km şeklinde değişimi gerekmektedir.

Günümüzde üretilen triger kayış setleri oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü olarak üretilmektedir. Karbon fiber, aramid, kevlar gibi farklı bileşenlerden üretilen triger kayış seti değişiminde aracınızın modeline uygun ürünü satın alarak değişimini gerçekleştirebilirsiniz. Triger setleri günümüzde uzun ömürlü olmasının yanı sıra oldukça sessiz sürtünme ile çalışmaktadır. Piyasada bulunabilecek kalitesiz ürünlerin kullanımı bunun tam tersi sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. Triger seti değişiminde kesinlikle orjinal kaliteli firmaların ürünlerini tercih etmeniz ve işinde iyi bir ustadan yardım almanız önemlidir.

Triger kayışı koparsa ne olur, ne yapmam gerekir?

Gerekli şekilde değişimi yapılmayan veya ömrünü tamamlayıp km geçmesine rağmen değiştirilmeyen kayış zaman içerisinde kopabilir. Böyle bir durumda motor zarar görebilmektedir. Motor iç ve dış aksamlarında ciddi maddi kayıp yaşatabilir. Triger kayışı kopması ile birlikte karşılaşabileceğiniz sorunlar şu şekilde listelenebilir;

  • Araç devir daim zamanlaması bozularak supap ayarları zarar görür.
  • Supap açık kalarak pistonlar arasında gerektiğinde fazla temas olur.
  • İlk triger kayışı kopması ile birlikte motor içerisinden bir ses gelir ve motor kitlenir.
  • Supap ve pistonlar aşırı dirençten zarar görür.
  • Motor içerisinde silindir kapağı ve yakıt yanma odası hasar görür.
  • Triger kayışı kopması ile birlikte aracınızda hasar gören tüm parçaları değiştirmeniz yani yeni bir motor yapmanız gerekmektedir.

Triger kayışı ne işe yarar, nasıl çalışır

Triger kayışı temel olarak krank milinden ortaya çıkan hareket ile birlikte etkileşim sayesinde supapların açılıp kapanmasını sağlar. Ayrıca araç modellerine göre değişmekle birlikte motor soğutma suyu pompasının çalışmasında da etkilidir.

Triger kayışı çalışmasında önemli nokta hareket noktaları fabrika tarafından belirlenmiştir. Bu noktalar değişim sırasında dikkate alınmalıdır. Doğru hareket noktasına bağlanmayan triger kayışı supapların doğru şekilde çalışmasını engeller ve zaman içerisinde motor içerisinde parçaların hasar görmesini sağlar.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir