Turbo motorda intercooler ne işe yarar, intercooler nedir, hakkında bilgi

Turbolu motorlarda intercooler incelemesi

Otomobillerde turbo özellikleri ile birlikte karşımıza çıkan bir parça olan intercooler hakkında bilinmesi gerekenler, intercooler nedir, intercooler nasıl çalışır, intercooler ne işe yarar gibi soruları bu makalemizde inceleme altına alacağız. İşte o çok duyulan intercooler adlı parçanın detaylı incelemesi…

İntercooler nedir, hakkında bilgi

İntercooler sistemi turbo beslemeli araçlarda yüksek basınçlar ile birlikte ısınan havanın motora gönderilmeden önce soğutulması ve belli bir sıcaklığa gelmesi için kullanılan parçadır. Genel olarak motor soğutucusu radyatörle aynı görevi gören intercooler silindire havanın gönderilmeden önce turbodan gelerek intercooler ile soğutulması işlemi parçanın temel görevini içermektedir.

Turbo motorda intercooler ne işe yarar, intercooler nedir, hakkında bilgi
İntercooler ne işe yarar

İntercooler hakkında bilinen yanlışlardan olan turboyu soğuttuğu tamamen yanlış bir ifadedir. İntercooler turbo aracılığıyla gelen havanın ve yağın soğutulmasını sağlayan sistemdir. Turboda kompresör yardımı ile emilen yüksek basınçlı hava aniden ısınır. Hava turboya soğuk olarak girmiş olsa da aşırı basınç havanın ısınmasını ani bir şekilde sağlamaktadır. Eğer ısınan bu hava intercooler olmasaydı ve direkt olarak motor silindire gönderilseydi, aşırı sıcak havada olmayacak olan oksijen azlığı nedeni ile motor istediği havayı sağlayamayacak ve verimli yakıt yanması gerçekleşmeyecektir. Bunun yanı sıra yüksek ısı ile gelen hava zaten sıcak olan motoru daha fazla ısıtarak motorun yıpranmasına ve ani hararet yapmasına sebep olacaktır. Bu nedenle intercooler sistemi hem verimli yakıt ve performans, hem de motor ısısını dengelemek için önemlidir.

İntercooler nasıl çalışır

Genel olarak intercooler iki ayrı tip olarak karşımıza çıkmaktadır. İntercooler sistemi rüzgar ile soğutan ve su ile soğutan olarak birbirinden ayrılır. Su ile soğutma sistemi radyatöre benzetilebilir. Rüzgarla soğutmaya göre daha pahalı ve verimli bir sistemdir.

İntercooler çalışma şekli ilk olarak turbodan gelen sıcak hava parça içerisinde emilir. Bundan itibaren intercooler devreye girer ve araç ilerlerken aldığı soğuk temiz hava yardımı ile turbodan gelen sıcak havayı soğutur. Bu durumda her araca göre farklılık gösterebilecek ısı değerleri ortalama olarak verecek olursak 200 derecelik ısı ile gelen hava 50 dereceye kadar düşer. Ardından emme manifolduna bağlı intercooler çıkışı havayı motor silindirine gönderir. Bu işlem saniyeler içerisinde gerçekleşir. Ve sistem bu şekilde sürekli olarak turbolu araçlarımızda çalışır.

Turbo beslemeli intercooler sistemleri hakkında görüşlerinizi, sorularınızı ve yorumlarınızı bizlere aşağıda ki kısımdan gönderebilir ve sitemizde paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir