Turbo yağ kaçağı neden olur, arızası, çözümü

Araç turbolarında meydana gelebilecek olası sorunlardan olan turbo yağ kaçağı neden olur, sebepler, arıza teşhis ve çözüm önerileri gibi konu başlıklarını makalemizin devamında inceleyebilirsiniz.

Turbo yağ kaçağı neden olur, arızası, çözümü

Turbo aracınızda yanma için gerekli havanın uygun koşullarda silindire gönderilmesi için oldukça önemli bir parçadır. Sağlıklı bir motor performansı için gerekli sağlıklı turbo gereklidir. Turbo çalışma prensibi genel olarak egzoz gazlarının türbini döndürmesi ve mil sayesinde kompresorden havayı yüksek basınç ile motor silindirine göndermesi ile gerçekleşir.

Turbonun uzun ömürlü ve sağlıklı çalışması için gerekli olan yağlama tam anlamı ile gerçekleşmez ise belirli bir kullanım sonrasında turboyu devre dışı bırakabilirsiniz. Turbonun yağlanması ve soğutulması bu anlamda hayati bir öneme sahiptir. Turbo yağlanmasını etkileyen bazı sebepler olabilmektedir. Turbo mil yataklarında meydana gelen aşınmalar ile birlikte turboda parçalar arasında boşluk olabilmektedir. Bu boşluklarda turbodan yağın sızdırılmasına sebep olmaktadır. Turbodan sızan yağ belirli bir süre sonra motor silindirine kompresor vasıtasıyla girer. Turbo yağının motor içerisine sızması ile motor yağ yakar ve motorun aşınmasına sebep olabilmektedir.

Turbo yağ kaçağı nedeni ile motorda yağ eksiliyorsa, bunu turbonun devreye girdiği yüksek devirlerde egzozdan aracın mavi duman atıp atmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer yüksek devirlerde mavi duman sorunu var ise turbo kaçağından dolayı yağ eksiltme olduğu söylenebilir.

Turbo kaçakları hakkında şikayetlerinizi bekletmeden ilgili ustaya başvurarak çözmeniz motor sağlığı için oldukça önemlidir. Konu hakkında yorumlarınızı, sorularınızı aşağıdan bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir