TÜVTÜRK Araç muayenesi öncesi yapılması gerekenler, gerekli evraklar, muayeneden nasıl geçilir?

TÜVTÜRK Araç muayenesi adımları, muayeneden geçmenin püf noktaları

Otomobil sahibi herkesin mutlaka başına gelen iki yılda bir yapılması zorunlu olan Tüvtürk muayenesi artık düşündüğünüz kadar zor olmayacak. Gerekli şartların yerine getirilmesi ile birlikte oldukça rahat bir şekilde muayeneden tek seferde geçebilirsiniz.

Trafiğe güvenli bir şekilde çıkmanız için devlet tarafından zorunlu hale getirilmiş Tüvtürk muayenesi hayati bir öneme sahiptir. Aracınızı muayeneye götürmeden önce detaylı şekilde yönergeleri takip etmeniz ve gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak randevu almanız gerekmektedir. Aracınızda hafif kusurlar geçerken, ağır hasarlı çıkan araçlar muayeneden kalabilmektedir. Muayeneden kalan araçlar eksiklerini giderip tekrardan muayeneye girebilmektedir.  Muayenesiz araçlar trafikte yakalandığı taktirde ağır cezai işlem uygulanarak araç bağlanabilmektedir. Aracınız sizin için özel ise birkaç noktaya dikkat ederek muayenenizi aksatmayıp rahatlıkla geçebilirsiniz.

İlk olarak Tüvtürk öncesinde aracınızın periyodik bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir. Aracınızın çalışmayan aksamlarını kontrol ettirmeniz detaylı bir check up yapılması gerekmektedir.

RUHSAT

Muayeneye giderken ruhsat yanınızda bulunmak zorundadır. Aksi taktirde sıra alamaz ve muaneye giremezsiniz. Aracınızı daha yeni aldıysanız ve ruhsatınız çıkmamış ise noter tarafndan verilen geçici belge ile muayeneye gidebilirsiniz.

Bunun yanı sıra kimlik fotokobiniz yanınızda olmalıdır.

TRAFİK SİGORTASI

Trafik sigortanızın süresini kontrol edin. Sigortanız yok ise muayeneye giremezsiniz. Trafik sigortası motorlu insan taşıyan araçlar için zorunludur.

Vekalet ile muayeneye gelenler için çeşitli yönergeleri detaylı şekilde Tüvtürk adresinden inceleyebilirsiniz.

BANDROL VEYA CEZALARIN ÖDENMESİ

Aracınıza ait takip den dönemde ki tüm vergi borçlarını ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra trafikte aldığınız cezalarında ödenmesi zorunludur.

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ

Tüvtürk istasyonlarında yaptırabileceğiniz egzoz emisyon ölçüm merkezi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra özel istasyonlarda da rahatlıkla egzoz emisyon ölçümü yaptırılabilir. Egzoz ölçümlerini muayeneden önce yaptırarak gerekli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

ARAÇTA TADİLAT VAR İSE

Aracınızda tadilat veya herhangi bir ekleme var ise gerekli belgelerini yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bunun için sizde tadilat muayene raporu, montaj tespit ekleri, Türkite Şoförler Otomobilciler Federasyonu tarafından alınacak ek belgelerde yanınızda bulunması gerekmektedir.

LPG/CNG KULLANAN ARAÇLAR İÇİN

Lpg veya Cng tankları üzerinde gerekli etiketlerin okunabilir olmasına dikkat edin. Yakıt sistemi montaj belgeleri yanınızda bulunması gerekmektedir. Lpg/Cng ömrü ile ilgili mevzuatın geçerli olduğuna dikkat edin tüm belgelerin onaylı olması gerekmektedir.

Yukarıda ki adımları izlediğiniz taktirde rahatlıkla Tüvtürk muayenesinden geçebileceksiniz. Usta veya ekspertiz kontrolü ile birlikte aracınızı önceden kontrollerin yapılması oldukça önemlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir