Üç silindirli motor nedir, hakkında bilgi, nasıl çalışır, alınır mı?

Günümüzde gelişen motor teknolojisi ile birlikte daha küçük silindirli motorlardan yüksek performans alınabilmektedir. Bunlardan birisi olan üç silindirli motorlar yapısı ile birlikte hem daha az yakıt, hem de ideal bir performans sağlamaktadır.

Üç silindirli motor nedir, hakkında bilgi, nasıl çalışır, alınır mı?

Üç silindirli motorlar yapısı itibari ile 4 veya 6 silindirlilere göre daha az yakıt harcayarak performans ortaya çıkarır. Silindir hacmi düştükçe genellikle toplumumuzda daha düşük performans alındığı bilinmektedir. Bu bir nokta da doğru sayılabilir ancak günümüz teknolojisi ile üretilen yeni nesil otomobillerde daha küçük silindirlerden 6 silindirli motor performansı alınabilmektedir. Günümüzde ki turbo destekleri ve enjeksiyon sistemleri 3 silindirli motorlardan en üst düzeyde faydalanılmasını sağlamaktadır. Bunun yanında 3 silindirli motorlar daha hafif olması ile araca yük binmesini bir nebze engellemektedir.

Günümüzde yeni nesil birçok otomobil markasının 3 silindirli motorlarını bulabilirsiniz. Genel olarak aynı görevi yapan bu motorlar tercihiniz olabilir. BMW, Opel Corsa, WW Polo, Hyundai i20, Ford Fiesta, Mini Cooper, Opel Adam, Smart ForTwo, Mitsubishi Mirage gibi piyasada yaygın olarak tercih edilen marka ve modellerden 3 silindirli motor seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

3 silindirli motorlar hakkında görüşlerinizi, şikayetlerinizi, merak ettiklerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir