Uzun süre çalışmayan araba nasıl çalıştırılır, uzun süre çalışmadan yatan arabada karşılaşılabilecek arızalar nedir?

Uzun süre çalışmayan araçlarda dikkat edilmesi gerekenler

Aracınızı belirli bir süre otopark veya garajlarda çalıştırmadan bekletmek zorundaysanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle de uzun süre sonunda çalıştırılması gereken araçlarınız bazı kontrolleri yapmanız gerekmektedir. Son dönemde koronavirüs dolayısıyla sokağa çıkma yasağı uygulanması ve bununla birlikte aracınızın yatması bu soru işaretlerini sürücülerin kafasında oluşmasında sebep olmuş durumda. Makalemizin devamında uzun süre boyunca yatan araçlarda çalıştırılmadan önce yapılması gereken kontrolleri inceledik.

Uzun süre çalışmayan araba nasıl çalıştırılır, uzun süre çalışmadan yatan arabada karşılaşılabilecek arızalar nedir?
Uzun süre çalışmayan araçlarda yapılması gereken kontroller ve bakımlar

İlk olarak aracınızda bulunan sıvı değişimlerini yapmanız önerilebilir. Özellikle de motor yağı değişimine dikkat edilmedir. Motor mekaniği için oldukça hayati bir işleve sahip olan motor yağları değişimi ile aracınızın motor aşınma riskinin önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra soğutma suyu, filtre, yakıt pompası bakımlarını da bu süreçte kontrol etmeniz gerekmektedir.

Aracınızın marşı uzun süre boyunca basılmadıysa akünüzde buna bağlı olarak boşalmış olacaktır. Bu nedenle akü takviyesi veya değişimleri bu anlamda dikkat edilmesi gereken bir başka noktadır. Eğer aracınızı uzun bir süre kullanmayacaksanız öncesinde aküyü söküp kuru bir ortamda muhafaza etmeniz önerilebilir.

Araç yağ, filtre, su ve akü kontrolleri sonrasında yapmanız gereken araç ateşlemesi yani buji kontrolleri olmalıdır. Sağlıklı şekilde motora ateşleme yapılmasını sağlayan bujilerde kontroller yapılmalıdır. Bujilerin yağlamış veya renginin değişmiş olduğu gözlenirse mutlaka değiştirilmesi önerilmektedir. Ardından ateşleme işlemi de yapılmalı ve araç mesafe katetmeden belirli bir süre rölantide çalıştırılmalı ve motor belirli bir sıcaklığa ulaşması gerekmektedir. Bu noktada kontrollerimiz devam etmelidir. Araç çalışırken kayış kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Motor aksamında herhangi bir sızmanın olup olmadığı, motorda sesin olup olmadığı, motor soğutma sisteminin yani radyatörün çalışıp çalışmadığı gibi basit kontrollere dikkat edilmelidir. Araç tekerlek, balata kontrolleri de araç hareket edilerek kontrol edilmelidir.

Uzun süre çalışmayan bir araçta olası arızaları göz önüne alarak profesyonel usta yardımı ile araç bakımlarınızı daha sağlıklı şekilde yapabilirsiniz. Bunun yanında merak ettiklerinizi, görüşlerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir