Uzun süredir çalışmayan araçlarda yaşanabilecek sorunlar, yatan motora ne yapılır

Uzun süre çalışmayan araçlarda karşılaşabilecek durumlar

Herhangi bir neden ile uzun süreli olarak yatan araçlarınızda belirli olumsuzluklar oluşabilmektedir. Motorun uzun süre çalışmamasının ardından marş yapıldığında zor çalışması veya hiç çalışmaması gibi durumlar başınıza gelebilir.

Aracınızın performansında yaşayabileceğiniz belirli problemleri gerekli bakımlar ile birlikte gerçekleştirerek uzun süreli aracınızın performansını geri kazanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak aşağıda ki belirli problemleri keşfedip buna göre bir çözüm yolu bulmanızdır.

Aracınızda oluşabilecek sorunları listeyecek olursak;

  • İlk olarak bakmanız gereken yer yakıt deposudur. Aracınızın deposunda uzun süreli işlem görmeyen yakıtta uçucu maddelerin işlevini yitirmiş olması aracınızın zorlanması ve çalışmamasını sağlayabilir.
  • İkinci bir bakmanız gereken noktada aracınızın aküsüdür. Uzun süre çalışmayan akünüz boşalmış olabilir. Veya akünün işlevini hava şartları nedeni ile yitirmiş olması başka bir seçenektir. Bu durumda akünün işlem görmesi veya yenilenmesi gerekmektedir.
  • Aracınızın yağı yenilenmeli, bujileri kontrol edilmelidir.
  • Motor içerisinde var olan yağlar kuruyarak pistonlara yapışmış olması kaçınılmaz olabilir bu durumda ısıtılarak çalıştırılması gerekmektedir.
  • Çeşitli çevre koşulları ile birlikte aracınızın elektronik aksamında veya hortumlarında yıpranma deforme olabilir kontrol edilmelidir.
  • Aracın yağ basıncı kontrol edilmelidir. Sübap ayarları yapılmalıdır.

Aracınızın yakıt ateşleme sisteminde oluşabilecek çeşitli sistemlerde belirli kontrolleri yapmanız gerekmektedir. Bunun için ilk olarak buji ile işe başlayabilirsiniz. Bujinin ıslak olmaması durumunda çeşitli sorunlarla baş başa olduğunuzu anlayabilirsiniz. İlk olarak karbüratör hava filtresini sökün ve gaz pedalına basarak yakıt gelip gelmediğini kontrol edin. Yakıt geliyor fakat aracınız çalışmıyorsa aracınızın yakıt karışımı nedeni ile birlikte motorun boğulması ile karşı karşıyasınız demektir. Eğer yakıt gelmiyorsa aracınızda yakıt pompası bozuk demektir. Bunun için benzin pompası değişimi için depoyu açmanız gerekmektedir. Mevcut pompa tamir edilmeli veya değiştirilmelidir. Bunun için benzin ve mazot pompası arızası nasıl anlaşılır adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Uzun süreli kullanılmayan araçlarınızda bu tür problemler ile karşılaşmanız durumunda aracınızı daha fazla zorlamadan herhangi bir probleme yol açmadan yetkili servise götürmeniz gerekmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir