V kayışı nedir, koparsa ne olur, nasıl değiştirilir, bakımı, ne zaman değişir

V kayışları motor aksamında yer alan oldukça önemli bir parçadır. Bu nedenle de belirli bakım önerilerine uymanız gerekmekte. Bu makalemizde v kayışı nedir, v kayışı ne işe yarar, v kayışı koparsa ne olur, v kayışı nasıl değiştirilir, v kayışı bakımı nasıl yapılır gibi belirli konu başlıklarını makalemizin devamında inceleyebilirsiniz.

V kayışı nedir, ne işe yarar
V kayışı nedir, koparsa ne olur, nasıl değiştirilir, bakımı, ne zaman değişir

V kayışı motor kasnağında şarj dinamosuna bağlı devir daim işlemini gerçekleştiren önemli bir parçadır. Genel anlamda eksantrik mili ile motor gücünü su pompası, şarj dinamosu ve vantilatör gibi parçalara ileterek çalışmasını sağlayan sistemdir.

V kayışı bakımı, arızası

V kayışları kullanım bakımından yıpranmış ve bununla birlikte görevini yapamaz hale gelmiş ise değiştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de v kayışlarının bakım kontrolleri oldukça önemlidir. Yetkili servis veya usta tarafından önerilen değiştirme sürelerinde bu işlemleri mutlaka yaptırmanız gerekmektedir. Genel olarak bir değişim ardından 60 bin km sonra v kayışı değişimini yenilemeniz gerekmektedir. Bu süre içerisinde periyodik bakımlarınızda mutlaka kontrollerini yaptırmalısınız.

V kayışı koparsa ne olur?

Önerilen dönemde bakımları veya değişimi yapılmayan v kayışlarında meydana gelebilecek kopma sorunu oldukça önemlidir. V kayışı kopması durumunda motordan gelen güç devir daim olmadığı için su pompası, şarj dinamosu gibi parçalara iletilemez böylece akü şarj olmaz. Şarj olmayan akü belirli bir süre sonra boşalır ve işlevsiz hale gelir.

V kayışı hakkında merak ettikleriniz, şikayetlerinizi, görüşlerinizi bizlere yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir