Varex Egzoz nedir, nasıl çalışır, zararlı mıdır, fiyatları ne kadar, motora ekstra güç verirmi?

Varex Egzoz Genel İnceleme

Aracımız için birçok parça kadar egzoz sisteminin de önemi oldukça hayatidir. Oldukça kolay bir sistem gibi algılansa dahi aracınızın performansı ve motor sağlığı için oldukça önemli bir işlevi vardır. Basit olarak egzoz sistemi motorda yakılan yakıttan arda kalan gazları motordan atmanızı sağlayan sistemdir. Bu basit sistem olmasının yanı sıra aracınızın motorunun daha uzun süre ömürlü olması için önemlidir.

Günümüzde özellikle de modifiye tutkunları için egzoz sistemi de önemli yer kaplamaktadır. Özellikle de varex egzoz sistemi bir diğer adı ile de abartı egzoz sistemi tercih görebilmektedir. Bu uygulamalar doğru ve profesyonel bir şekilde yapılması halinde kuşkusuz bir fayda sağlayacaktır. Bunun için detaylı şekilde yazımızda bu konuyu inceledik.

Varex egzoz sitemi nedir?

Genel olarak araçlarda egzoz sisteminde susturucular mevcut olarak fabrika çıkışlı gelmektedir. Susturucular motordan gelen sesin en aza indirilmesi ve aşırı egzoz sesinin önlenmesi amacı ile yapılmaktadır. Kullanıcıların tercihi bazen egzoz sesinin daha asi bir şekilde duyulması şeklinde olabilmektedir. Tam da bu noktada varex egzoz dediğimiz sistem meydana çıkmaktadır.

Modifiye tutkusu olanların ilk tercihi olan varex sistemi sadece ses için değil bazen çeşitli yazılımlar ile birlikte takviye yapılarak motor gücünde belirli hp artışı sağlayabilmektedir. Bunda çeşitli gaz ve basınç ayarları ile motorun gazları daha rahat atabilmesi sağlanarak meydana gelmektedir. Araçlarda varex egzoz orta susturucu iptali ile birlikte son susturucunun da ortadan kaldırılarak varex egzoz sona eklenmesi ile birlikte yapılmaktadır.

Varex egzoz zararlı mıdır?

Varex egzoz sistemi birçok artısının yanı sıra zararları ile de kullanıcıların karşısına çıkabilmektedir. İlk olarak motorda ki mevcut yapının bozulması doğrudan tüm sistemi etkilemektedir. Doğal motor akış sistemini uzun süreli olarak zarar vermektedir.

Varex egzoz sisteminde motorunuzun ömründen yemiş olursunuz. Fabrika çıkışlı standart mühendisliklere yapılan bu tür eklemeler motorun çalışma prensibini doğrudan etkilediği için belirli zararlara yol açabilmektedir. Bunun temel sebebi de motordan normalden fazla güç harcayacağı içindir.

Ayrıca aracınızın Tüvtürk muayeneleri sırasında ekstra işlemli bir parça olduğu için ağır kusur olarak işlenmektedir. Bunun için muayene öncesinde varexin tekrardan sökülmesi ve eski sistemin takılması zaman ve maddi kayıp yaşatabilmektedir. Bunun yanında trafik polislerinin gözü daima üzerinizde olacaktır. Yakalanmanız halinde belirli bir ceza yemeniz muhtemeldir. Ancak bu sistemi yapmak isteyen sürücü bu tür risklere göz yummuş olmakta ve tok, gürültülü sesi kabullenmiş olmaktadır.

Varex egzoz nasıl çalışır, çalışma prensibi

Varex egzoz öncesinde araçlarına bu tür modifikasyon yaptırmak isteyenler egzoz sistemini tamamen değiştirmek ve kontrolü zor hale getirmiş olabiliyordu. Ancak varex egzoz sisteminin piyasaya çıkması ile birlikte kontrol tamamen sizin elinizde. İstediğiniz de kumanda sayesinde egzozu açabilir yüksek ses ile aracınızda ilerleyebilir veya egzozu kapatarak normal olağan sese geri dönmüş olabiliyorsunuz. Elektronik sistem ile birlikte desteklenen varex kumandalı egzozlar modifiye tutkunları için oldukça önemli bir kolaylıktır.

Sürüşünüz sırasında istediğinizde egzoz kapaklarını aktif edip güç artışını sağlayabilir, istediğiniz zamanda kapatabilir ve standart sürüş pozisyonuna geri dönebilirsiniz. Varex sisteminin tercihinin en önemli sebebi bu tür etkenler olarak gösterilebilir.

Varex egzoz ile ekstra güç alınabilir mi?

Varex egzoz sistemi ile birlikte yapılan dyno testlerinde araçların öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında özellikle motorun özelliklerine göre 5 ile 10 beygir arasında güç artışı sağlanabilmektedir. Bu tür güç artış seçenekleri arasında en uygun fiyata yapabileceğiniz varex egzoz modifikasyonu ile birlikte motorun ömründen bir nebze yemiş olmayı ve emisyon gazı yani çevreye salınan zararlı gazın artması göze alınması da gerekmektedir.

Varex egzoz fiyatları

Varex egzoz sistemlerinin fiyatları genel olarak 500 ile 2000 lira arasında değişiklik göstermektedir. Özellikle de piyasada satılan 500 tl altında ki birçok ürünü alırken her zaman tereddütlü olmanız gerekmektedir. Aracınızın ömrü ve motorunuzun daha sağlıklı çalışması için orjinal varex egzoz tercih etmeniz önerilmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir