Vites geçişlerinin zorlaşması, vites geçişlerinin sertleşmesi nedir, çözümü, tamiri

Araç sahiplerinin belirli dönemlerde başına gelebilecek bir diğer sorun olarak gösterebileceğimiz vites geçişlerinin zorlaşması ve sertleşmesi durumu hakkında bilgi, nasıl çözülür gibi sorulara cevap arayacağız. Vites geçişlerinde oluşan bu tür sorunlar özellikle mevsimsel olabilir. Genellikle kış aylarında aşırı şekilde görülen bu sorun kış mevsimi ile kendiliğinden çözülebilmektedir. Bu durum bazen mevsimsel olmayabilir bu durumda aracınızda belirli kontrolleri yapmanız gerekmektedir.

Mevsimsel olarak oluşmayan vites geçişlerinde ki sorunun bir diğer sebebi de şanzıman yağı olarak gösterilebilir. Vites geçişlerinde herhangi bir ses yok ve sadece meydana geliyorsa ilk seçeneğiniz şanzıman yağı değişimi veya eklemesi olmalıdır. Eksilen yağ ile birlikte dişliler arası geçişkenlik azalır ve bu da doğal olarak vites sertleşmesi olarak ortaya çıkar. Şanzıman yağ eklemesi zor bir tamir olduğu için ilk işiniz yetkili bir servis olmalıdır.

Vites geçişlerinin zorlaşması, vites geçişlerinin sertleşmesi nedir, çözümü, tamiri

Vites geçişlerinde ki sorunlardan bir diğeri de vites halatı dediğimiz parçanın oksitlenerek paslanması olabilir. Zamanla yıpranan vites halatı üzerinde biriken toz, kir halatın kayganlığını yitirmesini sağlar ve böylece vites geçişleri zorlaşır. Bu durumda aracınızın modeline göre gerekli halatı yenisiyle değiştirmeniz olmalıdır. Tamiri yapılabilen bir parçadır, fakat geçici bir çözüm olarak gösterebiliriz.

Vites sertleşmelerin de ortaya çıkan belli başlı sorunlar bu şekilde sıralanabilir. Siz de aracınız vites geçişlerinde zorlanıyor fakat sorununuza çözüm bulamadıysanız aşağıdan bizlerle yorumlarınız ile şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir