Yeni Ehliyet sistemi, nasıl alınır, gerekli şartları, ehliyet sınıfları 2018

Güncel Ehliyet Alırken İstenilen Şartlar, Ehliyet Nasıl Alınır 2018

Ehliyet alırken dikkat etmeniz gerekenler ve karşılayacağınız olağan durumlar hakkında makalemizden yardım alabilirsiniz. Ehliyet sınavları iki aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Teorik yazılı ve direksiyon uygulamalı sınavı ile birlikte gözetmenler tarafından geçer notu aldığınız taktirde ehliyet almaya hak kazanmış olacaksınız.

Ehliyet almak için ilk olarak mevcut kurs yerlerine kayıt olmanız gerekmektedir. Kursa girmeden ehliyet alamazsınız. Ardından teorik ve uygulamalı direksiyon derslerine gerekli zaman dilimlerinde aksatmadan takip ederek başarı ile bitirmeniz gerekmektedir. Ardından teorik ve uygulamalı sınavlar yapılacak geçmeniz durumunda gerekli belgeleri kurs yerinden alarak ehliyetinizi çıkarmak üzere emniyete gitmeniz gerekmektedir. Makalemizin devamında gerekli şartları ve güncel kriterleri inceleyebilirsiniz.

Ehliyet Türleri Motosiklet, Otomobil ve Kamyonet, Otobüs ve Minibüs, Kamyon, Çekici ve Tır olarak gruplara ayrılmaktadır.

Ehliyet Almak için istenilen şartlar nelerdir?

Trafik Yönetmenliği 76. Madde ile belirlenen sürücü için istenilen şartlar şu şekildedir.

  • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G gruplu sürücü için 18 yaşında olması gerekmektedir.
  • A grubu ehliyet için 20 yaş, 15 kw üç tekerli motosiklet için 21 yaş doldurmuş olması gerekmektedir.
  • C, CE, D1 ve D1E gruplu ehliyet için 21 yaş gerekmektedir.
  • D ve DE gruplu ehliyet için 24 yaş kriteri aranmaktadır.
  • M, A1 ve B1 gruplu ehliyet sürücü için 16 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir.

Ehliyet için gerekli olan eğitim durumu nedir, öğrenim şartları

Trafik yönetmenliğince yazılı olan beyanda kişinin en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir. Bunun için gerekli diploma veya döküman geçerli kursa götürülmek zorundadır. Ehliyet çıkarılırken başvuru yapılırken bu belgeler istenilmektedir.

Gerekli Sağlık Raporu Şartları nelerdir?

Sürücü adayının gerekli sağlık belgelerini sağlık ocakları veya hastahanelerden rahatlıkla alabilirsiniz. Sağlık raporunda göz muayenesi yapılmakta olup herhangi bir renk körlüğü, katarak, şaşı gibi engellerinin olup olmadığı muayene edilmektedir. Ayrıca gözlük ve lens kullanan sürücü adayları için de belirli kriterler sağlık raporlarında yer almaktadır. Gerekli sağlık raporlarını geçtikten itibaren ehliyetinizi rahatlıkla alabilirsiniz.

Bunun dışında;

  • IQ 79 altında olanlar için,
  • Ruh bozukluğu, psikolojik hastalığı bulunan bireyler,
  • Alkol ve uyuşturucu alışkanlığı olanlar,
  • Çeşitli organ yetmezliği bulunanlar için,

Ehliyet alınamaz raporu gerekli hekimler tarafından verilecektir.

Ehliyet Adli sicil raporu nasıl alınır?, gerekli midir?

Sağlık raporu haricinde bir diğer önemli hususta adli sicil raporudur. Kişinin herhangi bir suç, cezai yaptırım olup olmadığı konusunda raporu ehliyet almadan önce istenilen önemli belgeler arasındadır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir